Robotické distribuční centrum Amazonu

Firma:Amazon/Panattoni
Realizováno:2021 až 2023

Internetový prodejce Amazon spustil provoz nového distribuční centra v Kojetíně.

Nová distribuční hala vznikla na pozemcích bývalých usazovacích nádrží cukrovaru. Železobetonovým recyklátem z jeho demolice byla zavezena okolní kaliště. Celý brownfield bylo proto nutné před zahájením stavby sanovat a odstranit ekologické zátěže.

Projekt nabízí svým rozsahem v ČR zcela unikátní využití obnovitelných zdrojů a to prostřednictvím energie okolního prostředí. Aby byl provoz ohleduplný k životnímu prostředí, byly na celou plochu střechy nainstalovány moderní fotovoltaické panely o výkonu 4 MWFotovoltaika na střeše budovy pokryje až 68,2 % energie spotřebované v areálu. Celé distribuční centrum se bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly. Pro ohřev teplé vody využívá téměř ze 75 % tepelná čerpadla – vzduch, voda. V areálu se taktéž nachází více než 30 nabíjecích stanic pro elektromobily.

Zaměstnancům budou práci usnadňovat speciální robotické jednotky. Těch je na třech robotických patrech několik tisíc. Připomínají robotické vysavače, ale jeden váží 145 kilogramů a uveze až 340 kilogramů nákladu a pohybuje se přibližně rychlostí lidské chůze.

Budova využívá Building Management System pro řízení vnitřního prostředí, který efektivně řídí vzduchotechniku s interním okruhem regulace teploty vzduchu.

Vedle budovy vznikly taktéž 2 retenční nádrže. Ty zachycují dešťovou vodu z parkoviště a objektu. Obě retenční nádrže mají filtrační systém který zachycuje nečistoty (například na ropné látky, chemické sloučeniny). Voda následně odtéka zpět do přírody.

Logistická hala splňuje přísné ekologické požadavky a aspiruje tak na mimořádně vysoké hodnocení v rámci ekologické certifikace BREEAM New Construction – Outstanding. Hodnocení energetické třídy PENB: A.

Zdroj: https://panattonieurope.com/cz-cz/pripadove-studie/amazon-kojetin

PŘIDEJTE VÁŠ PROJEKT

Máte vlastní projekt v této oblasti nebo příklad dobré praxe, který stojí za zveřejnění? Dejte nám vědět.

Přidat váš projekt

Skip to content