Přechod teplárny ŠKO-ENERGO na biomasu

Firma:ŠKO-ENERGO, Škoda Auto a.s.
Realizováno:2023-2027

 

Škoda Auto pokračuje na cestě k dosažení uhlíkové neutrality. Její dceřiná společnost ŠKO-ENERGO, zajišťující komplexní dodávky energií pro automobilku a tepla pro město Mladá Boleslav, spouští klíčový projekt modernizace teplárny na 100% využití biomasy. Výstavba bude zahájena v roce 2024.

Všechny kotle budou využívat jako výhradní palivo biomasu: ze 70 % dřevní štěpku a ze 30 % pelety z rostlinných zbytků, takzvané fytopelety. Použitá biomasa bude certifikována dle požadavků evropské i české legislativy s důrazem na proces udržitelnosti celého dodavatelského řetězce. Po dokončení přechodu na zmíněná zcela ekologická paliva se roční úspora oxidu uhličitého odhaduje na 290 000 tun ročně. Přechodem na zpracování dřevní štěpky a fytopelet se výroba energií stane plně uhlíkově neutrální.

Modernizovaná teplárna bude jedním z největších projektů svého druhu v České republice s odhadovanými náklady 3,6 miliardy korun. Spuštěním do provozu během tří let přispěje k dosažení ambiciózních cílů v oblasti ochrany životního prostředí napříč celým hodnotovým řetězcem, jak je stanoveno ve firemní strategii Next Level Škoda Strategy 2030.

Škoda Auto si klade vysoké ekologické cíle a zavázala se k dalšímu snižování uhlíkové stopy svých firemních aktivit. Na zcela uhlíkově neutrální výrobu ve svých závodech v České republice a v Indii přejde automobilka do konce tohoto desetiletí. Závod ve Vrchlabí dosáhl tohoto milníku již v roce 2020. Dále se automobilka zaměřuje na zvyšování udržitelnosti v celém hodnotovém řetězci. To zahrnuje široké nasazení recyklovaných a recyklovatelných materiálů či druhotné využití vysokonapěťových akumulátorů z elektromobilů ve stacionárních stanicích ještě před tím, než projdou důslednou recyklací a z jejich surovin vzniknou nové články.

Zdroj: https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy-archiv/skoda-auto-nove-stresni-fotovoltaicke-systemy-prispivaji-k-uhlikove-neutralni-vyrobe/

PŘIDEJTE VÁŠ PROJEKT

Máte vlastní projekt v této oblasti nebo příklad dobré praxe, který stojí za zveřejnění? Dejte nám vědět.

Přidat váš projekt

Skip to content