Nový automatizovaný sklad pneumatik v Continental Barum

Firma:Continental Barum s. r. o.
Realizováno:2024

Společnost Continental Barum v lednu 2024 oficiálně otevřela svůj nový, plně automatizovaný sklad regálový sklad hotových výrobků. Jedná se o největší investiční realizaci poslední doby. Celé zařízení výrazně přispěje k optimalizaci logistických procesů, rychlejší dodávce zákazníkům a udržitelnějšímu provozu. Při projektování skladu s výškou 43 m byl kladen hlavní důraz na jeho ekologický, udržitelný, a především bezpečný provoz. Raritou skladu je prostředí se sníženým obsahem kyslíku. Uskladnit zde bude možné až 930 tisíc pneumatik a tím rychleji obsluhovat zákazníky firmy.

Rozloha skladu je 10 000 m2, což umožňuje v prostoru uskladnit až 930 000 plášťů. Z tohoto důvodu je nyní možné výrazně zredukovat přepravu a převozy plášťů do externích skladů mimo Otrokovice, a tím omezit produkci CO2.

Skladovací řešení je tvořeno vysokými regály s malými uličkami, které umožňují vertikální i horizontální zaskladňování a vyhledávání uskladněného zboží za pomoci mobilních zakladačů. Tyto zakladače automaticky přepravují pneumatiky uložené na paletách po prostoru skladu a zaskladňují je na vybranou pozici. Třídění přicházejících výrobků dochází za pomocí osmi portálových robotů, kteří výrobky roztřídí a následně uloží na palety dle jednotlivých rozměrů. Dalších šest portálových robotů pak obstarává expedici plášťů. „K manipulaci lidskou rukou dochází naposledy při vizuální kontrole a pak až při nakládce do kamionu,“ popisuje Libor Láznička, jednatel společnosti, jednu z výhod automatického skladu.

Při projektování skladu byl kladen hlavně důraz na bezpečnost celého provozu skladu. Uvnitř skladu jsou nainstalovány v každé třetí řadě sprinklerové hlavice, celkem jich je 15 000 kusů. Vedle skladu vyrostla také 40 metrů vysoká železobetonová protipožární stěna. Inovativní je také prostředí automatizovaného regálového skladu, kde došlo k redukci množství kyslíku na hodnotu 14,2 %. „Důvodem pro snížení koncentrace kyslíku je požární bezpečnost skladovacího prostoru, které se tímto stává prostředím s nemožností vzniku hoření pneumatik,“ doplňuje Libor Láznička, jednatel společnosti Continental Barum v Otrokovicích.

Pro zachycení dešťové vody a jejího následného využití byla v okolí skladu vybudována retenční nádrž o objemu 600 m3. Součástí skladu je také menší administrativní budova, na níž v nejbližší době vyroste ze západní strany zelená stěna pro kultivaci prostředí a zachování příjemného klimatu v kancelářích.

Elektřina používaná k napájení skladu je uhlíkově neutrální a pochází z obnovitelných zdrojů, stejně jako je tomu od konce roku 2020 ve všech závodech na výrobu pneumatik Continental po celém světě. Na důkaz toho si společnost zajistila certifikáty energetických atributů v souladu s kritérii iniciativy RE100.

Zdroj: https://www.continental.com/cs-cz/pro-media/tiskova-sdeleni/prvni-automaticky-sklad-pneumatik-koncernu-continental-je-zprovoznen/

Sdílet článek:

PŘIDEJTE VÁŠ PROJEKT

Máte vlastní projekt v této oblasti nebo příklad dobré praxe, který stojí za zveřejnění? Dejte nám vědět.

Přidat váš projekt

Skip to content