Fotovoltaika a využití baterií z elektromobilů ve sklárně Moser

Firma:MOSER, a.s.
Realizováno:2023

Sklárna Moser investovala do posílení energetické soběstačnosti a udržitelnějšího provozu. Na střechu svého závodu v Karlových Varech instalovala přes 1000 fotovoltaických panelů s výkonem 527 kW. Systém navíc doplní dvě bateriové úložiště o celkové kapacitě 600 kWh. Ty jsou sestaveny z akumulátorů určených původně do elektromobilů.

Díky produkci energie ze slunce a možnosti jejího skladování v bateriích firma pokryje každoročně více než 60 % své spotřeby elektřiny. Službu na klíč zahrnující návrh, dodávku a instalaci systému zajistila společnost ČEZ ESCO, přední poskytovatel úsporných a nízkoemisních energetických řešení. 

Baterie nasazené ve sklárně Moser pocházejí z ryze českého programu sestavování úložných systémů, který využívá akumulátory ze sektoru automotive. Tzv. second life program řeší alternativní uplatnění pro baterie, které nemohly být z různých důvodů nasazeny v elektromobilech, nebo prodlužuje životnost baterií vyřazených právě z e-aut. Jde o akumulátory, které už sice nevyhovují nárokům provozu elektrických aut, ale další roky mohou spolehlivě sloužit právě ve stacionárních bateriích. Iniciativa je společným příspěvkem společností ČEZ a Škoda Auto k silnějšímu zapojení elektroaut do služeb energetiky a zároveň zajímavým projektem z oblasti cirkulární ekonomiky.

K samotnému tavení skla je nadále využíván primárně zemní plyn. Do budoucna bude nicméně v rámci dekarbonizace sklářského průmyslu přecházeno na kombinované pece využívající zemní plyn a ve větší míře právě elektřinu.

Zdroj: https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/baterie-z-ceskych-elektroaut-nachazeji-uplatneni-pres-60-spotreby-elektriny-pokryje-sklarna-moser-z-fotovoltaiky-s-baterii-od-cez-esco-189488

 

PŘIDEJTE VÁŠ PROJEKT

Máte vlastní projekt v této oblasti nebo příklad dobré praxe, který stojí za zveřejnění? Dejte nám vědět.

Přidat váš projekt

Skip to content