Německo od roku 2025 zruší kontroverzní poplatek za tranzit zemního plynu

Německo před dnešní radou ministrů pro energetiku v Bruselu oznámilo, že k 1. 1. 2025 zruší poplatek, který zdražoval tranzit plynu přes Německo, což kritizovaly státy jako Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko.

Poplatek původně zavedený v říjnu 2022 měl pomoci udržovat naplněné zásobníky plynu a pokrýt tak jejich provoz. Jenže byl od jeho zavedení několikrát navýšen. Naposledy bylo navýšení o více než třetinu oznámeno minulý týden s účinností od července. Poplatek tak před zrušením ještě stoupne z nynějších 1,86 eura na 2,5 eura za MWh.

Podle zástupců výše zmíněných zemí poplatek podkopává solidaritu mezi státy, efektivně odrazuje od přepravy plynu přes Německo a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu. Poplatek totiž zdražuje tranzit plynu přes Německo, což je ale hlavní přepravní trasa pro dodávky LNG ze západoevropských přístavů, které mají nahradit ruský plyn. Státy se proto obrátily na Evropskou komisi, která měla oprávněnost německého postupu prověřit.

Opět se potvrzuje, že spolupráce na EU úrovni nejen v oblasti energetiky posiluje všechny členské státy. Oceňuji deklarované rozhodnutí německé vlády upustit od příštího roku od poplatku, který zvýhodňoval dovoz plynu z východu na úkor plynu od našich západních spojenců.

Jsem přesvědčen, že německá reakce na naši iniciativu přispěje k posílení energetické bezpečnosti střední Evropy. Je to také jasné potvrzení toho, že právě proaktivní a konstruktivní politika na evropské úrovni je tím nejúčinnějším způsobem jak dosahovat našich cílů,“ uvedl ke zrušení český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na síti X.

Spotřeba plynu v EU od ruského útoku na Ukrajinu klesá. V roce 2023 byla spotřeba zemního plynu v EU 27 o 20% nižší než v roce 2021. K nižší spotřebě vedle vysoké ceny během energetické krize přispěly i nadprůměrné teploty v posledních topných sezónách.

Sdílet článek:

Skip to content